Important Dates

2018
October 29
Abstract Submission
Registration Open
November 15
Tshirt Design Submissions
December 5
Abstract Submission Deadline
Early Registration Deadline
December 6
Abstract Revision Deadline
2019
January 31
Housing Reservation Deadline

Meeting Organizers

Luis M. Corrochano,
Universidad de Sevilla

Xiaorong Lin,
University of Georgia

Fungal Home      PROGRAM: Schedule of Events

Schedule of Events

Monday, March 11
3:00 pm - 10:00 pm Asperfest 16 Merrill Hall
7:30 pm - 8:30 pm Ustilago-Smut Convergence Workshop Welcome Reception Chapel
Tuesday, March 12
9:00 am - 3:00 pm Asperfest 16 Merrill Hall
9:00 am - 5:00 pm Rust Workshop Kiln
9:00 am - 5:00 pm Ustilago/Smut Convergence Workshop Chapel
9:00 am - 5:00 pm Fusarium Workshop Fred Farr Forum
9:00 am - 5:00 pm Dothideomycetes Comparative Genomics Workshop Heather
9:00 am - 24 hours Nursing Mothers Room Triton
2:00 pm - 6:00 pm GENETICS Peer Review Training Workshop  
3:00 pm - 9:30 pm Registration Surf and Sand
6:0 pm - 7:00 pm Dinner Crocker Hall
7:00 pm - 8:30 pm Gene Action 2019: Honoring Charley Yanofsky Chapel
8:30 pm - 10:30 pm Opening Mixer Merrill Hall
Wednesday, March 13
24 hours Nursing Mothers Room Triton
7:30 am - 8:30 am Breakfast Crocker Hall
8:00 am - 5:00 pm Registration Surf and Sand
8:45 am - 12:00 noon Plenary Session I:
From model organisms to applied science


Chairs
Hailing Jin, University of California Riverside, CA
Aaron Mitchell, Carnegie Mellon University, PA

Speakers
Arturo Casadevall, John Hopkins University, MD
Yi Liu, UT South Western, TX
Vera Meyer, Technische Universität Berlin, Germany
Yong-Sun Bahn, Yonsei University, Korea 
Chair's Choice
Merrill Hall and Chapel
12:00 pm - 1:00 pm Lunch Crocker Hall
12:15 pm - 1:45 pm Workshops 
Grant Workshop, Part 1  
Working with JGI and EMSL: How to access cutting edge capabilities at DOE User Facilities
Locations tbd
3:00 pm - 6:00 pm Concurrent Session

Human pathogenic fungi
Chairs:Andy Alspaugh and Stephanie Diezmann
Speakers
Elizabeth Ballou
Rhys Farrer 
Jill Blankenship
Iuliana Ene 
Primary metabolism and metabolic engineering
Chairs:Al Brown and Ronald De Vries
Speakers
Tania Chroumpi
Adrian Tsang 
Peter Richard
Astrid Mach-Aigner 
Intracellular mobility, traffic and secretion
Chairs:Xin Xiang and Miguel Peñalva
Speakers
Miguel Penalva
Gero Steinberg 
Fred Chang
Meritxell Riquelme 
Fungal dimorphism
Chairs:Chad Rappleye and Leah Cowen
Speakers
Leah Cowen
Louis Bernier 
Alex Andrianopoulos
Xiaorong Lin
The fungal genome: structure, stability, and evolution
Chairs:Michael Freitag and Christina Cuomo
Speakers
Jose Munoz
Michael Habig
Suzanne Noble
Like Fokkens 
Fungal diversity, ecology and evolution
Chairs:Jana U'Ren and Joseph Spatafora
Speakers
Annegret Kohler
Yan Wang 
Jessie Uehling
Kathryn Bushley
Circadian rhythms and photobiology
Chairs:Jennifer Hurley and Monika Schmoll Speakers
Monika Schmoll
Meaghan Jankowski 
Sergio Casas-Flores
Brian Zoltowski
Multiple locations
6:00 pm - 7:00 pm Dinner Crocker Hall
7:30 pm - 10:30 pm Poster Session 1 and Exhibits
Evening Social sponsored by Ginkgo Logo
Fireside Pavilion
Thursday, March 14
24 hours Nursing Mothers Room Triton
7:30 am - 8:30 am Breakfast Crocker Hall
8:30 am - 1:00 pm Registration Surf and Sand
8:45 am - 12:00 noon Plenary Session II:
Fungal Communities and interactions with other organisms


Chairs
Deborah Hogan, Geisel School of Medicine at Dartmouth, NH
Bart Thomma, Wageningen University, The Netherlands

Speakers
Sarah Gurr, University of Exeter, UK
Toby Spribille, University of Alberta, Canada
David Underhill, Cedars-Sinai Medical Center, CA
Nina Gunde-Cimerman, University of Ljubljana, Slovenia 
Chair's Choice
Merrill Hall and Chapel
12:00 noon - 1:00 pm Lunch Crocker Hall
12:15 pm - 1:45 pm Workshops
Grant Workshop, Part 2  
Locations tbd
3:00 pm - 6:00 pm Concurrent Session

Plant pathogenic fungi
Chairs:Yong-Hwan Lee and Julia Schumacher
Speakers
Julia Schumacher
Junhyun Jeon
Yasuyuki Kubo
Peter Solomon 
Secondary metabolism and production of useful metabolites
Chairs:Corby Kistler and Nancy Keller
Speakers
Colin Harvey
Wenbing Yin
Sandra Loesgen
Claudio Greco
Cell walls and polysaccharides
Chairs:Vincent Bulone and Jessica Brown
Speakers
Thierry Fontaine
Jessica Brown
Alan Little
Multicellular development
Chairs:Florian Hennicke and Stefanie Pöggeler  Speakers
Florian Hennicke
Stefanie Pöggeler
Frances Trail
Robin Ohm
RNA biology
Chairs:Francisco Nicolás and Guilhem Janbon
Speakers
Megan Nicole McClean
Jin-Rong Xu
Samuel Marguerat
Early diverging fungi
Chairs:Kerstin Voigt and Nicolas Corradi
Speakers
Miranda Hart 
Henrik Hjarvard de Fine Licht  
Alisha Quandt
Greg Bonito   
Fungal stress
Chairs:Robert Cramer and Jesús Aguirre
Speakers
Reinhard Fischer
Jamie Konopka 
Antonio Di Pietro
Nicolas Talbot 
Multiple locations
6:00 pm - 7:00 pm Dinner Crocker Hall
7:30 pm - 10:30 pm Poster Session 2 and Exhibits
Evening Social sponsored by Zymergen Logo
Fireside Pavilion
Friday, March 15
24 hours Nursing Mothers Room Triton
7:30 am - 8:30 am Breakfast Crocker Hall
8:30 am - 1:00 pm Registration Surf and Sand
8:45 am - 12:00 noon Plenary Session III:
Fungal development and signalling


Chairs
Kirsten Nielsen, University of Minnesota, MN
Luis Larrondo, Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile

Speakers
Lilian Fritz-Laylin, University of Massachusetts Amherst, MA
Brian D, Shaw, Texas A&M University, TX
Gerhard Braus, Georg August University Göttingen, Germany
Anita Sil, University of California, San Francisco, CA 
Chair's Choice
Merrill Hall and Chapel
12:00 noon - 1:00 pm Lunch Crocker Hall
12:15 pm - 1:45 pm Workshops
Publishing Q&A
Locations tbd
3:00 pm - 6:00 pm Concurrent Session

Fungal pathogens of organisms other than plants and humans
Chairs:Chengshu Wang and Yen-Ping Hsueh Speakers
Yen-Ping Hsueh 
Chengshu Wang 
Carolyn Elya
An Martel 

Biofuels and bioenergy
Chairs:Louise Glass and Dawn Thompson
Speakers
Kevin Solomon 
Michelle Oeser
J. Philipp Benz
Jonathan Schilling  
Fungal cell biology and hyphal growth
Chairs:Greg Jedd and Rosa Mouriño-Pérez
Speakers
Martine Basiliana 
Leonardo Peraza
Rosa Mourino-Perez
Gregory Jedd  
Mating and sexual reproduction
Chairs:Sheng Sun and Ting-Fang Wang
Speakers
Ting-Fang Wang
Hanna Johannesson 
Linqi Wang 
Eric Espagne 
Cool tools for fungal biology
Chairs:Minou Nowrousian and Amy Gladfelter
Speakers
Amy Gladfelter
Marcus Kunzler
Luis Larrondo 
Jens Heller  
Fungal-bacterial interactions and the microbiome
Chairs:Patrick Van Dijck and Teresa Pawlowska
Speakers
Nancy Keller
Elizabeth Arnold 
Patrick Van Dijck
Deborah Hogan  
Mechanisms of fungal communication: effectors and volatiles
Chairs:Joan Bennett and Chang-Hyun Khang 
Speakers
Artemio Mendoza
Barbara Valent 
Seogchan Kang
Regine Kahmann
Multiple locations
6:00 am - 7:00 pm Dinner Crocker Hall
7:30 am - 10:30 pm Poster Session 3 and Exhibits Fireside Pavilion
Saturday, March 16
24 hours Nursing Mothers Room Triton
8:45 am - 10:00 am Registration Surf and Sand
8:45 am - 9:00 am Community Meeting, Joe Heitman, Fungal Policy Committee Chair Merrill Hall and Chapel
9:00 am - 12:00 noon Plenary Session IV:
Genomes and evolution


Chairs
Hanna Johannesson, University of Uppsala, Sweden
Toni Gabaldón, Centre for Genomic Regulation, Spain

Speakers
Li Jun Ma, University of Massachusetts Amherst, MA
Judith Berman, Tel Aviv University, Israel
Eugene Gladyshev, Pasteur Institute, France
Tim James, University of Michigan, MI
Chair's Choice
Merrill Hall and Chapel
12:00 noon - 1:00 pm Lunch Crocker Hall
12:15 pm - 1:45 pm Fungal Policy Committee Meeting Surf and Sand
2:00 pm - 5:00 pm Concurrent Session

Host evasion or symbiosis during fungal colonization or pathogenesis
Chairs: Angie Gelli and Alga Zuccaro
Speakers
Hanna Rovenich
Bart Thomma 
Al Brown 
Sebastien Duplessis  
System biology and biotechnology
Chairs:Michelle O'Malley and Miia Mäkelä
Speakers
Kristiina Hiden 
Michelle O'Malley
Mikael Andersen
Katy Kao  
Fungicides, antifungals, and antifungal resistance
Chairs:Scott Moye-Rowley and Ted White
Speakers
Paul Bowyer
Sabine Fillinger
Joachim Moerschauser 
Scott Moye-Rowley  
The fungal spore: development, dormancy, and germination
Chairs:Christina Hull and Anne Pringle
Speakers
Christina Hull 
Agnese Seminara
Anne Pringle
Epigenetics and post-transcriptional regulation
Chairs:Zack Lewis and John Panepinto 
Speakers
Hiten Madhani
Alessia Buscaino 
Zhipeng Zhou
Michael Freitag 
Fungal genetics updated: genome sequences, mutant screens and recombination analysis
Chairs:Alex Idnurm and Michael Bromley
Speakers
Mike Bromley 
Christina Cuomo 
Fanny Hartmann 
Christophe d'Enfert
Sensory perception and signal transduction 
Chairs:Katherine Borkovich and Gustavo Goldman 
Speakers
Katherine Borkovich 
Gustavo Goldman 
Ling Lu
Hee-Soo Park
Multiple locations
5:30 pm - 5:45 pm Fungal Meeting and GSA Poster Award Presentations  
5:45 pm - 6:30 pm Perkins/Metzenberg Lecture
John Taylor, University of California Berkeley, CA
Introduced by Louise Glass, University of California Berkeley, CA
Merrill Hall and Chapel
6:30 pm - 7:45 pm Dinner Crocker Hall
8:30 pm - 12:05 am Closing Party featuring the Amplified DNA Band Merrill Hall
Sunday, March 17
12:00 am - 12:00 noon Nursing Mothers Room Triton
Depart    

BECOME A MEMBER AND GET A DISCOUNT! JOIN TODAY

BECOME A GSA MEMBER